Sıkça Sorunlan Sorular

Yazılım, Mobil Uygulama, Reklam ve Web Tasarım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Genel

Vartag bir şahıs projesi midir?

Hayır. Vartag Yazılım Çözümleri, bir limited şirkete ait web projesidir. Yapılan her iş resmi prosedürlere uygundur ve faturalandırılır.

Gerek gördüğümde size ulaşabilir miyim?

Evet. Hafta içi her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında telefonumuzdan veya e-mail adresimizden bize uşabilirsiniz.

Hizmetler için ödemeyi nasıl yapacağım?

Genel olarak sözleşmede aksi belirtilmedikçe ödemelerin yarısını projenin başlangıcında kalan yarısını ise projenin tesliminde ödersiniz. Ayrıca yaptığımız sözleşmelerde tüm ödeme planları yer alır ve sözleşmede yer almayan bir ek ödeme söz konusu olamaz.

Aylık hizmetler için ise sözleşmede belirtilen tarih aralığında her ay ödeme alınır.

Yazılım Geliştirme

Web Tabanlı Yazılım Nedir ?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte web tabanlı yazılımlar yeni bir trend olarak karşımıza çıkmaya başladı.Web tabanlı yazılımlar sayesinde internet siteniz üzerinden sanal mağaza kurmanızı , online satış yapmanızı , bayilik sistemleri kurmanızı ve şirket içi birimler oluşturup işlerinizin takibini yapmanızı ve yönetmenize imkan tanır.

Yazılımlarınızı nerede barındırıyorsunuz ?

Google da Bulunan Cloud sunucularımız da yazılımlarınızı güvenle barındırıyoruz.

Kullandığım yazılımdaki bilgiler güvende mi ?

Tabi ki! Yaptığımız tüm yazılımlarda SSL sertifikası kullanmak zorunludur. ayrıca her türlü tehlikeye karşı bilgileriniz tamamı ile şifrelenmektir, böylece yazılımdaki bilgileriniz 3. şahısların eline geçse bile şifresini çözmek olanaksızdır.

Yazılımdaki bilgilerim yedekleniyor mu ?

Her gün 03:00 da ve 13:00 da tüm bilgiler otomatik olarak yedeklenir. Bunun dışında manuel olarak istediğiniz zaman yedek alabilirsiniz.

Yazılımlarınız mobil uyumlumu ?

Yaptığımız tüm yazılımlar mobil cihazlara tamamen uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. İnternet erişimi olan tüm cihazlarda kullanabilirsiniz.

Web Tasarım

Web Tasarım nedir?

Herhangi bir kurum, kişi ya da hizmete yönelik olarak hazırlanması planlanan internet sitesinin oluşum aşamasına web tasarım denilmektedir. Bu aşamanın tamamlanmasıyla beraber, kullanıcılar web sitesine erişebilmektedir. Ancak, kullanıcıların site içersindeki rahatlığı ve kullanıcıya mümkün olduğu kadar ulaşabilmek web tasarımcısının hedefidir. Bu nedenle web tasarım yapılırken çeşitli komponentler dikkate alınır.

Mobil uyumlu website nedir?

(Responsive) Mobil uyumlu web site, masaüstü bilgisayarlara ek olarak tüm akıllı telefon ve tabletlerde sorunsuz bir şekilde görüntülenebilen web sitedir.

Günümüzde mobil cihazların yaygınlaşması sebebiyle artan mobil ziyaretçi sayısından dolayı web sitenizin mobil uyumlu olması zorunluluk haline gelmiştir.

Tasarladığımız tüm sistemler mobil uyumludur.  Her türlü platformdan sorunsuzca dolaşım sağlanabilir.

Alan Adı (Domain) Nedir?

Domain web sitesinin tanımlandığı ve tarayıcı üzerinden erişim sağlandığı isimdir. Alan Adları kesinlikle süresiz olarak satın alınamaz. Yalnızca berlirli süreler arasında kendi üzerinize kiralayabilirsiniz. Yenileme işlemleri ile bu sahiplik sürenizi uzatabilirsiniz.

Domainler sonlarında ki ” .com, .net, .org “ gibi uzantılara göre sınıflandırılır ;
.com -> Ticari amaç için kurulan siteler için kullanılır, en çok tercih edilen domain uzantısıdır.
.net -> Network kısaltmasıdır, en çok bilgilendirme ve internet hakkında ki ticari amaclı siteler içindir.
.org -> Ticari amaç gütmeyen siteler için tercih edilmektedir.

Her ülkeye göre domain adları vardır.
Türkiye de ” .com.tr, org.tr “ vb. yani ” .tr “ uzantılı alan adları ODTU idaresindedir.

Dinamik Web Sitesi Nedir?

Dinamik website, kullanılan kodlama diline bağlı olarak oluşturulan kontrol paneli sayesinde yönetilen websitedir.
Kontrol panelini kullanmak için teknik bilgiye ihtiyaç duyulmaz ve websitesindeki güncellemeler bu arayüz sayesinde kolayca yapılır.

Statik Web Sitesi Nedir?

Statik websitesi, kontrol paneli olmayan dolayısıyla websitesine yapılacak eklemelerin ancak kod yazılarak yapılabileceği websitesidir.
Sürekli güncelleme gerektiren websiteleri için uygun değildir. Dinamik websitelere oranla maliyeti daha düşük olup daha çok bilgi ve tanıtım amaçlı websiteleri için tercih edilir.

Web tasarım fiyatları neye göre belirlenir ?

Web tasarım fiyatları tasarım ve programlama özelliklerine göre belirlenecektir. Özel tasarım mı yoksa hazır tasarım mı, haber modülü olacak mı, fotoğraf galerisi, insan kaynakları formu, sms paketi gibi bunların her birisi fiyatı belirlemede etkili olacaktır.

Web tasarım fiyatları neden çok farklı ?

Alacağınız hizmete, tasarım ve programlama süreçlerine ve satış sonrası destek, bakım, güncelleme, sorun giderme gibi durumlara bağlı olarak fiyatlarda farklılık meydana gelmektedir. Özgün tasarıma sahip, kazanç sağlayan, kolaylıkla yönetilebilen, günün her saatinde destek alınabilen bir web sayfasının ücreti ile hazır template kullanılarak hazırlanmış, kullanıcıya güven vermeyen, yönetimi yok veya çok zor olan statik bir web sayfasının ücretinin aynı olması beklenemez.

Hazır Tasarım ve Özel Tasarım Arasındaki fark nedir ?

Hazır tasarım, daha önce tasarladığımız sitelere benzer veya hazır bir şekilde satın alınmış temaları işinize uygun kodlamasını yaptığımız işlerdir. Özel tasarım ise sadece size özel özgün tasarımlardır.

Özel tasarım sistemler hazır sistemlere göre daha fazla zaman alır ve nispeten daha pahalıdır.

 

Web Sitesinde kaç adet sayfa olabilir ?

Web siteniz içerikleri doğrultusunda tanıtımını yapacağınız ürünleriniz için sınırsız sayfa girişine izin vermektedir.

 

Farklı dillerde web sitesi hazırnalabilirmi ?

Web sitenizin tasarımını İstediğiniz tüm dünya dillerinde hazırlayabiliriz. İşiniz uluslararası bir kitleyi kapsıyorsa elbette çoklu dil modülünü aktif edebiliriz.

 

Mevcut Websiteme Kontrol Paneli Eklenebilir mi ?

Mevcut websitenizin genel kodları kontrol edilerek uygun şekilde panel ekleyebiliriz.

Bunu yaparken ya sıfırdan bir kontrol paneli yazabilir yada WordPress gibi CMS tercih ederseniz tasarımınızı bu sistemlere uygulanabilir.

Web Sitemin içeriklerini kendim güncelleyebilir miyim ?

Evet istediğiniz zaman web sitenizi kendi geliştirdiğimiz içerik yönetim sisteminden kendiniz güncelleyebilirsiniz.

Mobil Uygulama

Native uygulama nedir?

Native uygulamalar, iOS ve Android gibi farklı platformlar için farklı programlama dilleri ve geliştirme paketleri gerektiren uygulamalardır.

Hybrid uygulama nedir?

Hybrid uygulamalar, tek bir kod çıktısı ile birden fazla platformda aynı anda çalıştırılabilmek üzerine geliştirilmektedir.

Native mi Hybrid mi?

Tamamen uygulamanın gereksinimlerine göre seçilmektedir. Çok fazla donanım ve etkileşim ihtiyacı için native geliştirme tercih edilirken, daha düşük donanım gerektiren ve veri yükü daha az olan uygulamalarda hybrid geliştirme tercih edilmektedir.

Hybrid uygulamanın yeterli olduğu durumlarda native uygulama yazmak, projenin süresini ve bütçesini arttırmaktadır. Ayrıca hybrid uygulamalarda güncellemeler ve geliştirmeler her platform için bir kez yapılacağı için projenin ileriki safhalarında da avantaj sağlamaktadır.

Web Hizmetleri

Websitemi tamamen yönetebilir misiniz?

Evet. Sitenizin hem gerekli yazılım güncellemelerini hem de içerik anlamında yönetimini yapabiliriz.

Websitemi başka bir sunucuyu taşır mısınız?

Evet. Sizin için websitenizi başka bir sunucuya taşıyabiliriz.

Sitemdeki sorunları gidermemde yardımcı olur musunuz?

Evet. Sizin için websitenizdeki sorunları çözebiliriz.

Hazır CMS için bileşenler kurup ayarlamalarını yapar mısınız?

Evet. Sizin için plugin/bileşen kurulumları yapabiliriz.

Websitemi daha hızlı hale getirebilir misiniz?

Evet. Sizin için websitenizdeki bazı ayarlamalar yapıp daha hızlı hale getirebiliriz. Ayrıca hazır kullandığınız CMS’ler (WordPress, Joomla vb) için çeşitli pluginler kurup gerekli ayarları yapabiliriz.
Bu işlemler için çeşitli istatistik araçları kullanıp iyileştirmeleri size raporlarız.
Sunucu tarafındaki ayarlamalar için hosting hesabınızın erişim yetkisi olması gerekmektedir.

Websitemi düzenli olarak yedekleyebilir misiniz?

Evet. Bunun için kendi sunucunuza yedekleme yapılabileceği gibi 3ncü parti servislere de entegre olan yedekleme sistemleri kurabiliriz.

SEO

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu anlamına gelmekte ve arama motorlarında sitenizin sıralamadaki yerinin üst seviyelere taşınmasını sağlayan çalışmalara denmektedir.

SEO Nasıl Yapılır ?

Uzman ekibimiz tarafından markanız için bir anahtar kelime listesi oluşturulur ve bu liste ayırdığınız bütçeye uygun bir şekilde haftanın belirlenen gün ve saatlerinde aktif olacak şekilde sisteme kaydedilir. Bunun sonucunda belirlenen gün ve saatlerde kullanıcılar tarafından yapılan aramalardaki kelimeler ile sizin kelime listenizdeki kelimeler eşleşir ve sizin siteniz arama sonuçlarının en üstlerinde çıkması sağlanır.

Neden SEO yaptırmalıyım? SEO'nun faydaları nelerdir ?

Web kullanıcılarının en çok tercih ettikleri arama motorlarında üst sıralarda çıkmak, web sitenizin doğru kullanıcılar tarafından ziyaret edilmesi ve her geçen gün sayfanızın daha fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilmesi sayfanıza ait site içi ve site dışı SEO çalışmalarına doğrudan bağlıdır.

SEO Neden Profesyonellere Yaptırılmalıdır ?

SEO uygulamasında en önemli kriter kısa zamanda ve en uygun bütçe ile alacağınız verimdir. Bu sebepten profesyonel bir ekibe yaptıracağınız SEO uygulaması şirketinizin bu alan için ayırdığı bütçeyi en verimli şekilde kullanır ve doğru hedef kitlesine en kısa zamanda ulaşmanızı sağlar.

Hatalı SEO Uygulamalarının Sonuçları Nelerdir ?

Arama motorlarınca illegal olarak tanımlanan SEO uygulama tekniklerinin kullanılmasın durumunda arama motoru sağlayıcılarının sitenizi arama sonuçlarında alt sıralara taşımasından öte engellemesini bile sağlamaktadır.